Hemen Teklif Alın

 
   
   
 
 
web tasarım

SEO

seoArama motorlarının kriterlerine uygun olarak web siteler üzerinde yapılacak değişikliklerle istenilen kelime veya kelimelerde üst sıralara gelinmesi için yapılan çalışmaya SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu denir. Arama motorları sayfaları listelerken kendilerine özgün algoritmalar kullanmaktadırlar. Web geliştiriciler kodlamış oldukları sayfaları güncel algoritma yapılarına göre kodlamalı ve düzenlemelidirler. İnternetin hayatımızda kapladığı alanın gelişmesi sonucunda arama motorlarının önemi de oldukça artmış ve yaygınlaşmıştır.
 
SEO yapılacak sayfa için yapılacak çalışmalar, SEO uzmanları yapılan çalışmaları iki kolda incelemektedirler bunlar site içi ve site dışı SEO’dur.
 

Site İçi SEO

Arama motorlarının söz konusu sayfayı okumalarına ve anlamlandırmalarına yardımcı olmak için Site içerisinde yapılması gereken derlemeler vardır. Amacı kullanıcıların aradıklarına en kolay ulaşmalarını sağlamak olan arama motorları; bir site içeriğini değerlendirirken kullanıcı deneyimlerini de göz önünde bulundurarak algoritma yapılarında değişiklik yaparlar.
Kullanıcıların arama motorlarında aradıkları doğru içeriği ulaşmalarını sağlamak için site içi SEO çalışması kapsamında tüm sayfa ve kategorilerin SEO uyumlu olarak arama motorlarının kolayca anlamlandıra bileceği şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
“Robot.txt, uygun başlıkları kullanılması, görsellerin kaliteleri, alan adı uygunluğu, özgün içerik, sitenin açılma hızı” vb. yöntemler site içi SEO çalışması için oldukça önemli uygulamaların başında gelmektedir.
 

Site Dışı SEO

 
Birçok farklı yöntemle site dışı SEO yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden en çok tercih edilen kaliteli ve yüksek backlink sayısına ulaşmaktır. Bir sitenin başka bir siteye verdiği linke backlink denir. Fakat başta Google olmak üzere tüm arama motorları olduğundan farklı gösterilen anlamsız backlinklere karşıdır. Bunun sebebi ise arama motorları için backlink önemli bir referanstır. Bu nedenle arama motorları geçersiz, gerçek olmayan bir referansı kabul etmemektedirler. Web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından verilmiş olması çok önemlidir.